Barman w akcji czyli jak nabyć umiejętności mieszania
Bar to miejsce, w którym toczy się życie towarzyskie. Królem tego miejsca jest barman. Nazwa zawodu – barman – pochodzi z angielskiego słowa barier (czyli bariera, zapora). Praca barmana polega na profesjonalnej obsłudze gości w zakresie sporządzania i serwowania napojów oraz ochrona zasobów i urządzeń znajdujących się za barem.
Barman jest pracownikiem obsługi. To doskonale wykwalifikowany specjalista serwujący napoje, a jednocześnie inteligentny rozmówca, który płynnie orientuje się w różnych dziedzinach. Barman nie porusza tematów budzących skrajne emocje, takich jak np. religia, sport czy polityka. Jest uważnym słuchaczem. Cierpliwość i dokładność to jego mocne cechy. Zawód ten wymaga dużej empatii i ma wspólne cechy z pracą aptekarza. Barman tak samo jak aptekarz musi znać receptury i trzymać się zadanych gramatur. Barman pracuje na oczach gości. Jego ruchy powinny być płynne i zdecydowane. Ma wzbudzać zaufanie u swoich klientów ( gości ) . Dlatego też, żeby pracować za barem należy mieć odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Otwartość i komunikatywność zdecydowanie ułatwiają pracę za barem. A Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie kształci umiejętności praktyczne w zakresie przyrządzania alkoholi i napojów mieszanych z wykorzystaniem miksologii molekularnej.
Jednym ze szkoleniowców w Niepublicznym Branżowym Centrum Umiejętności (BCU) jest Mariusz Grzesik. Doskonali on warsztat barmański kursantów BCU, tj. osób pracujących już gastronomii, uczniów kierunków gastronomicznych oraz nauczycieli zawodu. Został wyróżniony w konkursach barmańskich zdobywając tytuł Vice Mistrza Polski Barmanów Flair w 2006r. oraz w 2007r. Reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Barmanów w Singapurze w 2010r. Absolwent Technikum Hotelarskiego i uczelni wyższej o kierunku gastronomicznym w Rzeszowie. Nauczyciel zawodu. Od 17 lat właściciel i trener w firmie „ABSYNT” Mariusz Grzesik w Rzeszowie. Obecnie trener i członek zarządu w Szkole Mistrzów Gastronomii. Ukończył liczne kursy i szkolenia branżowe m.in.: kurs barmański FLAIR III i II w szkole mistrza świata BAR&ACTION, kurs Barman-Mixer II stopnia SPB. Uzyskał certyfikat baristy zgodnie z zasadami IIAC w Elite Cafe.
Mariusz Grzesik wprowadza kursantów Branżowego Centrum Umiejętności w magiczny świat przyrządzania drinków. Uczy, jak wykorzystywać nowoczesne techniki w barmaństwie. Pokazuje, jak wygląda organizacja pracy cocktail baru, na co należy zwrócić uwagę już na etapie przygotowania stanowiska pracy, jak rozmieścić urządzenia, jak wykorzystywać sprzęt barmański oraz szkło barowe, jak korzystać z różnych miar, aby uzyskać powtarzalność receptur.
Mariusz Grzesik uczy, jak miksować aby było smacznie. Przekazuje praktyczne wskazówki przebiegu procesu przygotowania koktajli. Stirring, shaking, muddling, blending, building przestają być tylko tajemniczą nazwą. Podczas szkoleń w BCU, w praktyce poznaje się:
- ciekły azot: zastosowanie praktyczne w przygotowaniu i serwisie drinków molekularnych,
- koktajle molekularne: stosowanie technik emulgacji, sweryfikacji, żelifikacji
- wędzenie i aromatyzowanie: flavour blaster, smoking gun,
- dekorowanie napojów: garnish: klasyczny oraz niestandardowe kreacje podania,
- efektowne podanie napojów mieszanych: koktajle płonące, wielowarstwowe i widowiskowe.
„Przygotowanie drinków molekularnych wymaga użycia specjalistycznych przyborów barmańskich” - mówi Mariusz Grzesik - „Wszystkie składniki drinka powinny być dokładnie odmierzone aby uzyskać zakładany efekt końcowy. Nie wolno zapomnieć o ciekawej dekoracji koktajlu - jest to ukoronowanie podawanego napoju” - dodaje. „Sztuka mieszania to połączenie nowoczesności z tradycją. Od zawsze pewne połączenia smakowe są ogólnie lubiane a inne wybieranie rzadziej”.
Dołącz do grona wyszkolonych specjalistów w Branżowym Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie. Szkolenia oraz kursy ściśle odpowiadają na potrzeby rynku pracy i są nieodpłatne.
Zapraszamy serdecznie. Smakuj przyszłość z BCU!