Kawa jest cieKAWA

BCU artykuł 1

Kawa to jeden z najpopularniejszych towarów na świecie., uprawiana jest w ponad 50 krajach. Słowo „kawa” prawdopodobnie wywodzi się od Kaffy – miasta i regionu w Etiopii, do dziś znanego z uprawy kawowca. Co zaskakujące, początkowo (ponad 2000 lat temu) owoce kawowca spożywano z masłem i solą. Kawę taką jaką znamy dziś, czyli jako napój, odkryto wiele lat później, prawdopodobnie ok. XIII – XIV w. w Jemenie, gdzie owoce kawowca zostały sprowadzone przez kupców. Legenda mówi: w IX w. etiopski pasterz kóz, Kaldi, zauważył, że zwierzęta tańczą i podskakują po zjedzeniu czerwonych jagód, które obecnie znamy jako owoce kawy. Zaciekawiony obserwacją Kaldi zaniósł kilka magicznych jagód do szamana. Szaman wrzucił je do ognia. Okazało się, że aromat palonych ziaren kawy był tak odurzający, że szybko wyciągnięto je z ogniska. Następnie zmielono i wrzucono do gorącej wody. Tak podobno powstała pierwsza w historii kawa.

Czy wiesz skąd pochodzi kawa, którą pijesz? Jak ją przygotować aby była wyjątkowa? Podawać kawę na zimno czy na ciepło? Lepsza z mlekiem czy bez?

W Niepublicznym Branżowym Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa  w Tarnowie (BCU), Ihor Kuntsiv, wprowadza kursantów w magiczny świat kawy. Prowadzone przez niego szkolenie pn. „Przyrządzanie kawy z wykorzystaniem technik art late” pozwala nauczyć się sporządzania różnych rodzajów kawy od postaw.

Kawa jest ciekawa. W BCU poznasz historię pochodzenia kawy jako rośliny. Dowiesz się, skąd pochodzi, jakie kraje wiodą prym w jej produkcji. Czym się różni Arabica od i Robusty. Poznasz metody zbierania, obróbki i selekcji ziaren, sposoby wypalania, pakowania, magazynowania. Nauczysz się sporządzać kawę na ciepło i na zimno. Przygotujesz idealne espresso z gęstą, jedwabistą warstwą „cremy” czyli smacznej pianki. Nabędziesz umiejętność właściwego posługiwania się ekspresem ciśnieniowym do kawy, poznasz jego parametry, rodzaje, sposoby konserwacji. Ponadto nabędziesz umiejętność korzystania z młynka do kawy, poznasz parametry mielenia kawy w młynku i jego wpływu na jakość kawy.

Szkoleniowiec i ekspert Branżowego Centrum Umiejętności, Ihor Kuntsiv uczy umiejętności praktycznych parzenia kawy, właściwej dystrybucji, dozowania i rozmieszczenia kawy – tamping (ubicie), oceny jakościowej naparu: właściwości wizualnych oraz organoleptycznych poprawnie przygotowanej kawy. Omawia zasady 4 M: La Macchina, La Macchinacaffe, La Miscela, La Mano. Podczas zajęć uczestnicy/ uczestniczki ćwiczą, jak stworzyć idealne espresso classic, ristretto, lungo, doppio, macchiato, con panna coretto, caffè americano, irish coffee, hot shots.

Kawa z BCU

Kawa świetnie smakuje z mlekiem. Jest łagodniejsza. Mleko obniża kwasowość kawy. Hamuje wchłanianie kofeiny. Odpowiednio spienione mleko nadaje kawie naturalnej słodyczy. Kawy mleczne, takie jak cappuccino, caffè latte, flat white, caffè latte macchiato, kawy mrożone, frappe, cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców. Sztuka malowania na kawie czyli art. latte wyzwala dodatkowe wrażenia wizualne. Jednak zdobienie kawy mlekiem wymaga wprawy baristy. Mleko musi być odpowiednie spienione aby można było nim namalować wybrany wzór. Tworzenie podstawowych wzorów wylewanych bezpośrednio z dzbanka (free pouring) jest jedną z umiejętności, jaką nabędziesz na szkoleniu baristycznym w BCU. Żeby było jeszcze ciekawiej, Ihor Kuntsiv uczy malowania wzorów z użyciem czekolady czy też z wykorzystaniem szpikulca do rysowania (etching art.). Korzystając z nowoczesnych technologii (takich jak użycie drukarki „selfie cafe” do wydruku na mlecznej piance) można stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

Spotkajmy się przy kawie w Branżowym Centrum Umiejętności! Kawa jest ciekawa!

Dołącz do grona wyszkolonych specjalistów w Branżowym Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa w Tarnowie. Szkolenia oraz kursy ściśle odpowiadają na potrzeby rynku pracy i są nieodpłatne.

Zapraszamy serdecznie. Smakuj przyszłość z BCU!