Początek wakacji sprzyja spacerom po lesie. Tam wraz z końcem roku szkolnego (z końcem czerwca) pojawiają się wspaniałe jagody! Jest to pewnego rodzaju symbol lata. 2 lipca to Dzień Jagodzianki! Święto jagód zainicjowała dziennikarka a za razem blogerka kulinarna Barbara Starecka. Wybrała ona datę 2 lipca jako uśrednioną datę owocowania jagody w całej Polsce.

Zwracając uwagę na tradycje i obrzędy ludowe, 2 lipca obchodzone niegdyś Święto Matki Bożej Jagodnej. Imieniny obchodzą panie o wspaniałym imieniu Jagoda.

Jagodzianka to upraszczając bułeczka nadziana czarnymi jagodami. Tak tez było przez wiele lat. Z maślaną kruszonką, z cukrem pudrem. Kojarzy się z wakacjami, z dzieciństwem. Jagodzianka dziś różni się od jagodzianki z dzieciństwa. Dzisiejsze przepisy uwzględniają aktualną modę kulinarną. Jagodowe trendy to poniekąd symbol lata. Jagodzianki klasyczne, w wersji jagodzianki bez cukru, jagodzianki bezglutenowe, otwarte jagodzianki. Można zjeść nie tylko wspaniałą jagodziankę ale również różnego rodzaju desery jagodowe, ptysie, serniki, makaroniki czy napić się jagodowej lemoniady czy kremowego latte o smaku jagody.

Tradycja znalazła swoje miejsce w rzemieślniczych piekarniach, które produkują jagodzianki wg przepisów sprzed lat. Świadomy konsument poświęci czas i chętnie będzie stał w kolejce po wyrób wysokiej jakości. Na jakość wpływa zastosowana technologia, wykorzystane produkty, w tym najlepsze jagody. Jagody mają korzystny wpływ na układ krążenia. Czy wiesz, że ułatwiają zasypianie? Poprawiają koncentrację. Zmniejszają stężenie cukru we krwi. Hamują biegunki. Wspomagają pracę jelit. Jagoda to naturalne lekarstwo. Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki. To wspaniałe źródło błonnika. Jagody można jeść na surowo. Można je przetwarzać na soki (to naturalny środek ułatwiający odchudzanie), dżemy, zamrozić.

Korzystając z dobrodziejstw jagód nie wolno zapomnieć o zrównoważonym rozwoju. Jagody są podatne na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, wilgotność czy czystość otoczenia. To od nas konsumentów zależy jak duży zbiór owoców będzie możliwy. Będąc w lesie nie depcz krzaków. Zabierz swoje śmieci aby nie zanieczyszczały ekosystemu. Jak nie jesteś pewny co rośnie na krzaku to nie zrywaj tylko idź dalej. Dbanie o dobro naturalne jest w naszym interesie, ale również w interesie następnych pokoleń. Dbajmy o środowisko aby Dzień Jagodzianki można było świętować przez następne dziesięciolecia!