W dniu 4 czerwca 2024 roku, Niepubliczne Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, zorganizowało kolejny panel dyskusyjny z cyklu „BCU – Nowa rzeczywistość w trójkącie wiedzy”. Tym razem eksperci zgłębiali temat „Sztuczna inteligencja w gastronomii – pomoc czy zagrożenie?”.
Panel prowadzony przez znanych specjalistów z różnych dziedzin zapewnił bogatą i wielowymiarową dyskusję. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.:

  • Prof. dr inż. Danuta Figurska-Ciura oraz dr inż. Jagoda Ambrozik-Haba, z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
  • Dr inż. Tomasz Boruczkowski z Katedry Żywienia Człowieka UP we Wrocławiu, specjalista w dziedzinie zastosowań informatyki w technologii żywności,
  • Katarzyna Podraza, ekspert ds. inicjowania i upowszechniania innowacji w BCU,
  • Beata Strząbała, ekspert kulinarny i manager restauracji, wykładowca na Politechnice Opolskiej,
  • Ireneusz Baran, ekspert ds. cyfrowej transformacji w BCU,
  • Grzegorz Górnik, przedsiębiorca i ekspert w dziedzinie kelnerstwa,
  • Piotr Bassara, ekspert ds. wspierania rozwoju zawodów gastronomicznych w BCU,
  • Krzysztof Wierzba, szef kuchni i członek Stowarzyszenia Polska Akademia Sztuki Kulinarnej.

 

Dyskusja skupiła się na roli AI jako narzędzia wspierającego pracowników kuchni i sali, podkreślając, że technologia, choć zaawansowana, nigdy nie zastąpi w pełni ludzkiego dotyku, intuicji i kreatywności. Omówiono najnowsze technologie wykorzystywane w restauracjach, takie jak systemy zarządzania zamówieniami, które mogą znacznie poprawić efektywność realizowanych działań. Zwrócono również uwagę na potencjalne zagrożenia, w tym kwestie ochrony prywatności i zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, podkreślając konieczność odpowiedzialnego podejścia do wdrażania nowych technologii, w tym wykorzystania AI. BCU dziękuje wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział i wartościowe wnioski. Panel dyskusyjny pokazał nowe perspektywy rozwoju gastronomii i zainspirował uczestników do dalszego rozwoju oraz dbałości o bezpieczeństwo w branży. Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez BCU, które kontynuować będą misję kształtowania przyszłości gastronomii przy użyciu nowoczesnych technologii oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniami pomiędzy praktykami, edukatorami branżowymi oraz naukowcami.